How to Calculate Millimolar?
Calculate Concentration in Millimolars Using the Formula: Molarity (Millimolars)= Amount (In Millimoles)/Volume of Solution (In Liters). in Our Example, the...
Calculate concentration in millimolars using the formula: Molarity (millimolars)= Amount (in millimoles)/Volume of solution (in liters). In our example, the volume of the solution is 500 ml or 0.5 liters. The molarity of NaOH would be: Molarity (NaOH)= 12.5 millimoles/0.5 liters=25 millimolars.
What is a Millimolar?
Concentrations in molarities are given by expressing the number of moles of the. substance present in a defined volume of solution: A 1 molar (1 M) solution contains 1 mole per litre (1 mol/l) a 1 millimolar (1 mM) solution contains 1 millimole per litre (1 mmol/l)
What is Millimolar mass?
The mass in grams of a millimole is the millimolar mass (mM)= 1/1000 of the molar mass. The molar mass M of a substance is the mass in grams of 1 mole of that substance.